Güvenlik Kamerası Uzaktan Nasıl İzlenir ? Yorum Yapın

Eviniz de veya iş yeriniz de bağlı olan güvenlik kameralarını uzaktan izlemek için öncelikle dvr kamera kayıt cihazınızın intertet modemine patch kablo (ethernet kablosu) ile veya kablosuz bir sisteminiz varya bu sistem ile bağlı olması gerekir. Eğer bu işlem doğru yapıldıysa dvr ethernet girişindeki yeşil ve sarı ışıkların yanıp sönmesi gerekir. Daha sonra dvr kayıt cihazına gerekli ayarları yapmak gerekir. Cihazın standart ayarlarında gelen işaretlenmiş (tiklenmiş) alanların yani tik koyulmuş veya koyulmamış alanların hiç bir yerinde değişiklik yapılmaz. Dvr cihazı bir monitör veya televizyona bağlanır ve cihazınıza mouse taktıktan sonra ilk açılım yapılır. Ayarları yapmak için güvenlik kameralarının dvr cihaza takılı olması şart değildir. Ekran görüntüsü geldikten sonra boş ekrana sağ tıklanır ve ana menü seçeneği seçilir. Kullanıcı adı ve şifre girmeniz istenecektir. Cihazlar standart ayarlarında kullanıcı adı kısmına ‘admin’ yazılır. Şifre yeri boş bırakılarak giriş butonu tıklanır. Karşımıza bir menü gelecektir. Her değişik markanın kendine göre bir menü stili vardır. Fakat Genel olarak menülerin %90 ı aynıdır. Menüden ağ ayarları bölümü açılır. Şimdi işler biraz daha karmaşıklaşmaya başladı ama paniğe gerek yok. Sanıldığı kadar zor değil. İlk önce internet modeminizin ağ geçiş ip sini öğrenmeniz gerekli. Bu ip deki yolu dvr a vereceğiz. Bunu öğrenmek için o modem ile internete bağlanan, yani o modeme bağlı herhangi bir bilgisayardan yapabiliriz. Bilgisayardan, başlat/çalıştır kısmına ‘cmd’ komutu yazılır. Eğer doğru yaptıysanız karşınıza siyah bir ekran gelir. Bu gelen siyah ekrana ‘ipconfig’ yazılır ve enter a basılır. Şimdi karşımıza bir takım yazılar gelmiş olması gerekli. Bu yazılar arasında ‘var sayılan ağ geçidi’ veya ‘default gateway’ diye yazan satırın karşında 192.168. . . la başlayan bir ip numarası göreceksiniz. Örnek benimkinde 192.168.0.1 yazıyor. Sizinki farklı olabilir. İşte bu rakam sizin modeminizin ip sidir. Şimdi bu numarayı bir yere not edelim. Şimdi gelelim tekrar dvr cihazımıza. Ağ ayarlarına girmiştik. Orada şöyle satırlar göreceksiniz. Örnek ip adresleriyle örnek verelim. ‘İp adresi – 192.168.2.115,  alt ağ maskesi – 255.255.255.000, ağ geçiti – 192.168.2.1 olsun. Şimdi benim modem ip si ile örnek vererek nasıl değişiklik yaptığımı görelim.

  • Modem ip numaram – 192.168.0.1  ise ;
  • Dvr eski ip numarası – 192.168.2.115
  • Dvr yeni verilen ip numarası – 192.168.0.115
  • Dvr alt ağ maskesi – 255.255.255.000 – Bu rakamlarda herhangi bir değişiklik yapmıyoruz.
  • Dvr eski ağ geçiti – 192.168.2.1
  • Dvr yeni verilen ağ geçiti – 192.168.0.1
  • Eğer Ağ ayarlarında TCP PORT, UDP PORT, HTTP PORT gibi ayarlar varsa, bunlara dokunmayın. sadece ip numaralarını değiştirerek cihaza yol verin.

Evet bu örnekte gördüğümüz üzere dvr cihazına modemin yolunu gösterdik. Yani dedik ki; Sen internete görüntü aktarmak için bu yolu kullan. Şimdi dvr ınız modeme bağlı ise, aynı modeme bağlı bir bilgisayar ile testini yapıyoruz. Bunun için bilgisayarınızdan internet explorer i açıyoruz. (google crome ,mozilla veya başka bir tarayıcı ile sorun yapabilir) Şimdi adres çubuğuna, yani bir sayfaya bağlanmak için adres yazdığımız yere gelip, dvr cihazımıza verdiğimiz yeni ip numarasını, yani;  192.168.0.115  yazıp enter e basıyoruz. Eğer karşınıza kullanızı adı ve şifreyi girin diye bir uyarı geldiyse başarmışsınız demektir. Eğer dvr cihazınızdan kullanıcı adı ve şifreyi değiştirmemişseniz, kullanıcı adına ‘admin’ yazıyoruz, Şifre kısmını boş bırakıp giriş e tıklıyoruz. Ve modemin arayüzüne bağlandınız. Eğer kameraları dvr cihazına bağladıysanız, burada zaten görüntüleri görmüş olmalısınız.

Bir cevap yazın